Tytuł projektu: „Trwałe wzmocnienie i nowe ukierunkowanie Europejskiego Związku Parków Łużyckich 2021”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miastem Cottbus, Miastem Forst, Fundacją Fürst-Pückler-Park Bad Muskau, Gminą Altdöbern, Gmina Gablenz, Gmina Neschwitz oraz Gminą miejską Żagań.
Całkowita wartość projektu: 860.758,31 eur.
Wartość projektu dla części realizowanej przez Miasto Zielona Góra: 85.360,00 eur.
Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 28 maja 2020 r.
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy
INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 wynosi 85 % kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych.
Planowany termin zakończenia realizacji projektu określony w umowie o dofinansowanie – 31 maja 2022 r.
Głównym celem projektu jest intensyfikacja i pogłębienie współpracy transgranicznej pomiędzy samorządami i administracjami parków w Europejskim Związku Parków Łużyckich, trwałe rozpropagowanie działań konserwatorskich wśród mieszkańców obszaru wsparcia, aktywna partycypacja grup i podmiotów społeczeństwa obywatelskiego mieszkańców w zachowaniu, konserwacji i zgodnym z wymogami konserwatorskimi wykorzystaniu obiektów parkowych.
Ważnymi wynikami projektu będą wymiana i partnerstwa wolontariuszy, m.in. dzięki pol.-niem. seminariom parkowym, Szkole Letniej dla młodych specjalistów, warsztatów z udziałem zawodowych i społecznych konserwatorów zabytków, wspólne lata tematyczne dla różnych grup społeczeństwa na obszarze wsparcia.
Główną grupą docelową są mieszkańcy regionu i turyści. Poznanie, wymiana i spotkania mieszkańców w ramach propagowania, zachowania i wykorzystania dziedzictwa zabytkowych ogrodów regionu wzmocni integrację regionu i wzajemne zrozumienie. Adresatami powinni być w szczególności mieszkańcy obszaru wsparcia. Kolejną grupą docelową w trakcie realizacji projektu są pracownicy administracji i parków Związku, którzy będą mieli na warsztatach, seminariach i programach wymiany mieć możliwość wymiany doświadczeń między sobą i z ekspertami zewn., zdobycia kompetencji i stworzenia stałych powiązań. Trzecią grupę tworzą specjalistyczne instytucje i urzędy, które oprócz wymiany doświadczeń zyskają nowe tematy robocze oraz kooperacje ponadregionalne, a także regionalne podmioty gosp. i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, działające na obszarze wsparcia w zakresie dziedzictwa kult. i ochrony zabytków oraz edukacji kulturalnej.