23 września 2022 roku Miasto Zielona Góra zawarto umowę z Województwem Lubuskim w ramach której uzyskało dotację w wysokości 270 000,00 zł na realizację zadania pn. „Program funkcjonalno-użytkowy budowy odcinków dróg rowerowych na terenie Miasta Zielona Góra”.
Przedmiotem projektu jest wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego obejmującego następujące odcinki ścieżek rowerowych przebiegające po terenie miasta Zielona Góra o łącznej długości ok. 5920 m:
– ul. Jedności – od skrzyżowania z ul. Dąbrówki do ul. Jana Kasprowicza (104280F)
– ul. Nowa – od ul. Browarnej do ul. Pułkownika Witolda Pileckiego (104368F)
– ul. Nowa – od zjazdu na rowerostradę Zielona Strzała przez ul. Strzelecką do ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego za dawnym Zefamem (4414F)
– ul. Wrocławska – od ul. Chmielnej do starego cmentarza (282)
– ul. Stefana Wyszyńskiego – od ul. Wiśniowej do ul. Ptasiej (4409F)
– ul. Stanisława Moniuszki – przebudowa kontrapasa na dwukierunkową drogę dla rowerów
z wydłużeniem do skrzyżowania z ul. Długą (4420F)
– ul. Sulechowska – droga dla rowerów od ul. Urszuli do zlikwidowanego przejazdu dla rowerzystów
z sygnalizacją świetlną przy stadionie MOSiR (1186F)
– ul. Zdrojowa – od ul. Trasa Północna do osiedla przy ul. Ruczajowej (104539F)
– ul. Franciszka Rzeźniczaka – droga dla rowerów od ul. Stefana Batorego do ul. Zdrojowej (104539F)
– ul. Wrocławska – od Focusa (4429F) przez ul. Podgórną (4406F) i pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego (4405F) + kontrapas przy ul. Bankowej (104209F)
Projekt wpłynie na zwiększenie spójności i dostępności komunikacyjnej miasta, wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprawę jakości komunikacji indywidualnej, poprawę kondycji zdrowotnej rowerzystów. Wszyscy mieszkańcy miasta, bez względu na wiek, status społeczny, czy zainteresowania, będą mogli w dowolnym dla siebie czasie korzystać z nowopowstałych dróg rowerowych. Będzie to sprzyjało prozdrowotnym zachowaniom mieszkańców polegającym na zamianie komunikacji samochodowej na komunikację rowerową.
Dzięki dotacji Województwa Lubuskiego powstanie dokumentacja techniczna nowych ścieżek rowerowych, które w przyszłości posłużą mieszkańcom województwa lubuskiego. Zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, a także turystyczny ruch rowerowy, generowany nie tylko przez Lubuszan, ale i gości z innych województw oraz krajów.