W dniu 10 grudnia 2024 w Palmiarni Zielonogórskiej odbyło się Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami – święta obchodzonego corocznie 3 grudnia, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Sprawni w niepełnosprawności”.
W spotkaniu udział wzięli
– Pan Marek Kamiński III zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra
– Pan Andrzej Gonia dyrektor Lubuskiego Oddziału PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych),
– radni Miasta Zielona Góra,
– przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami a przede wszystkim same osoby z niepełnosprawnościami, uczestnicy zróżnicowanych działań na ich rzecz.
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęły wystąpienia Pana Marka Kamińskiego III zastępcy Prezydenta Miasta Zielona Góra oraz przedstawicieli Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
Kolejnym punktem programu był występ artystyczny Laury Szajnickiej uczennicy klasy szóstej Zespółu Edukacyjnego Nr 3 z piosenką Zbigniewa Wodeckiego „Nauczmy się żyć obok siebie”.
Nie zabrakło wystąpienia Dyrektora Lubuskiego Oddziału PFRON Pana Andrzej Gonia prezentującego działania programowe Funduszu na rok 2025 skierowane do osób z niepełnosprawnością, organizacji pozarządowych, instytucji i jednostek samorządu terytorialnego.
Spotkanie obfitowało w wystąpienia przedstawicieli różnych podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.
W imieniu Fundacji Eudajmonia której misją jest budowanie włączających społeczności, w których każdy może czuć się u siebie i posiada równy dostęp do dóbr i usług bez względu na to kim jest, wystąpiły Pani Katarzyna Lotka i Pani Hanna Kasperczak z tematem „Self-adwokatura osób z niepełnosprawnością”.
Self-adwokatura osób z niepełnosprawnością to działanie, w którym osoby z niepełnosprawnością samodzielnie zabiegają o swoje prawa, wyrażają swoje potrzeby oraz jednocześnie dążą do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Celem Self-adwokatury jest wzmocnienie głosu osób z niepełnosprawnością, budowanie ich niezależności i zwiększenie wpływu na decyzje dotyczące ich życia.
Stowarzyszenie „Dalej Razem” reprezentowały Pani Ewa Gruna-Skowron i Pani Magdalena Kukulska , a temat wystąpienia to „Mity i fakty nt. neuroróżnorodności”.
Neuroróżnorodność to podejście uznające, że różnice neurologiczne, wpisujące się między innymi w spektrum autyzmu, dysleksja są naturalnymi wariantami ludzkiego umysłu, a nie zaburzeniami wymagającymi leczenia. Koncepcja ta podkreśla, że różnorodność neurologiczna jest częścią ludzkiej różnorodności i że osoby z takimi odmiennościami mają swoje unikalne talenty oraz perspektywy, które wzbogacają społeczeństwo.
Następne z występujących w tym dniu osób Pani Lidia Rusińska i Pan Robert Szkurat ze Spółdzielni Socjalnej Zielone Oko – omówili temat Roli asystenta / Opiekuna osób z niepełnosprawnością w Zielonej Górze.
Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością odgrywa kluczową rolę, wspierając ją w codziennych czynnościach i umożliwiając bardziej niezależne życie. Pomaga w zadaniach takich jak poruszanie się, zakupy, organizacja czasu czy udział
w wydarzeniach społecznych, dostosowując wsparcie do indywidualnych potrzeb osoby. Dzięki asystentowi osoba z niepełnosprawnością może aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym, edukacyjnym i zawodowym, co zwiększa jej samodzielność oraz poczucie godności i integracji.
Podczas Spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami wręczone zostały nagrody „Lider Nadziei” jako podziękowania dla osób działających na rzecz osób z niepełnosprawnością w Zielonej Górze.
Nagroda przyznawana była w trzech kategoriach:
- dla osoby z niepełnosprawnością, wyróżniającej się w działaniach na rzecz innych osób z niepełnosprawnością na terenie Zielonej Góry,
- dla innych osób wyróżniających się w działaniach w obszarze niepełnosprawności
z terenu Zielonej Góry, - dla osoby, działającej jako wolontariusz.
Laureatami zostali Pani Mirosława Jabłonka, Pani Barbara Daszuta i Pan Marek Stachowski.
W trakcie Spotkania swoje stoiska zaprezentowały Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej z Górzycy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej Fuzja” z możliwością zakupu ozdób świątecznych.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to okazja do refleksji nad rolą każdego człowieka w tworzeniu społeczeństwa bardziej włączającego. To nie tylko zadanie instytucji publicznych czy organizacji pozarządowych, ale również pojedynczych osób. Drobne gesty, takie jak uwrażliwienie na potrzeby innych, unikanie uprzedzeń czy wspieranie inicjatyw integracyjnych ma wielkie znaczenie.