W poniedziałek i we wtorek (18-19.11) w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 19. edycja Smart City Forum. To jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęcone inteligentnym miastom. To platforma, gdzie eksperci, samorządowcy i przedstawiciele biznesu spotykają się, aby dyskutować nad wyzwaniami związanymi z rozwojem miast.
W bloku tematycznym Samorządowy Dialog – Wizje i Wyzwania będzie mowa między innymi o miastach inteligentnych (Smart City), które opierają się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do zarządzania infrastrukturą miejską i poprawy jakości życia mieszkańców. Zaliczamy do nich: Internet Rzeczy, sztuczną inteligencję i analizę big data – zbieranie i analiza danych z różnych źródeł, takich jak czujniki miejskie, media społecznościowe, aplikacje mobilne. Prelegentami będą Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Gliwic, Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, Paweł Gulewski, prezydent Torunia, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i Prezydent Miasta Zielona Góra – Marcin Pabierowski.
Tematy debaty:
✅ Trendy w zarządzaniu miastami – innowacyjne modele zarządzania miejskiego
✅ Porozumienie miast z biznesem – jak budować dialog i umiejętnie dobierać rozwiązania do realnych potrzeb miasta
✅ Jak miasta powinny się włączyć w działania na rzecz bezpieczeństwa Polski: – edukacja społeczeństwa, budowa schronów, budowanie centrów cyberbezpieczeństwa w jednostkach samorządowych – edukacja mieszkańców – łańcuch komunikacji w przypadku zagrożeń
✅ Polityka regionalna i subregionalna – integracja obszarów funkcjonalnych wokół miast
✅ Strategia reagowania na zmiany klimatyczne
Na tapet będą wzięte zielona infrastruktura (parki, ogrody, dachy zielone, roślinność miejska) i zrównoważony transport (promowanie transportu publicznego, rowerowego, pieszych ścieżek, współdzielenia samochodu i pojazdów elektrycznych) i gospodarka o obiegu zamkniętym (odpowiedzialne zarządzanie odpadami, recykling, odzyskiwanie zasobów). Uczestnicy porozmawiają o partycypacji społecznej i demokracji miejsca, a wśród poruszanych zagadnień znajdą się: budżet obywatelski, platformy cyfrowe do konsultacji społecznych i lokalne (oddolne inicjatywy). Współczesne miasta stawiają na cyfryzację administracji, aby poprawić dostępność i efektywność usług miejskich.
I dlatego paneliści sporo miejsca poświęcą e-usługom, czyli możliwości załatwiania spraw urzędowych online np. składaniu wniosków, opłacaniu podatków, zgłaszaniu awarii etc. Miasta muszą być też zdolne do szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków – zarówno w kontekście kryzysów, jak i długofalowych procesów rozwojowych. Samorządowcy opowiedzą o planowaniu przestrzennym i zarządzaniu kryzysowym we współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami.
Wspomnimy o polityce regionalnej i subregionalnej (integracja obszarów funkcjonalnych wokół miast Zielona Góra jest rdzeniem Zielonogórsko-Nowosolskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, obejmującego Zieloną Górę, Nową Sól i kilka innych sąsiadujących gmin. Ze względu na to, że nasze miasto nie jest metropolią porównywalną pod względem liczebności mieszkańców i potencjału gospodarczego z największymi miastami Polski – łączenie potencjału z innymi gminami ma dla nas szczególne znaczenie.
Aby zwiększyć ten potencjał planowana jest realizacja projektu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta pn. SKALT, która połączy Zieloną Górę, Nową Sól i Sulechów. Gminy te wspólnie realizują Zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT).
W bloku tematycznym Infrastruktura i Mobilność – Nowe Technologie wystąpi Jarosław Flakowski, zastępca prezydenta Zielonej Góry. Będzie mowa m.in. o idei miasta 15-minutowego i strategii dla zrównoważonej mobilności miejskiej i elektromobilności. W trakcie Smart City Forum miasto Zielona Góra zaprezentuje projekt Urban Cafe, które ma mieć swoją siedzibę w budynku przy pl. Matejki, gdzie dawniej funkcjonował sklep z artykułami dla niemowląt. Laboratorium miejskie” ruszy w 2025 r. ma być przestrzenią do dyskusji mieszkańców, organizacji społecznych, przedstawicieli uczelni wyższych oraz biznesu na temat kierunków rozwoju miasta. Z założenia pod swoje skrzydła bierze osoby w wieku 13-35 lat. To oni będą wymieniać myśli, poglądy i pomysły oraz tworzyć projekty związane z poprawą funkcjonowania miasta.