Choć dzieli nas niemal tysiąc kilometrów, jesteśmy sobie bliscy kulturowo. Mowa o Polsce i Słowenii, której ambasador Bojan Pograjc złożył dziś wizytę w zielonogórskim magistracie. Został przyjęty przez wiceprezydentów: Pawła Tondera, Jarosława Flakowskiego i Marka Kamińskiego.
To nie jednorazowe spotkanie, a wstęp do dłuższej współpracy. – Jesteśmy zainteresowani, by Zielona Góra nawiązała kontakty partnerskie z miastem podobnej wielkości w Słowenii – mówił podczas spotkania wiceprezydent Flakowski podając za przykład Maribor, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. Jedyną placówką dyplomatyczną, jaka znajduje się w Zielonej Górze jest Konsulat Republiki Słowenii. Jej konsulem honorowym z jurysdykcją na obszar województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego jest Janusz Jasiński, który również uczestniczył w spotkaniu.
– Z funkcją wiążą się liczne obowiązki, ale to również szansa, żeby nawiązać nowe kontakty promujące nasz region, jak również Słowenię. Dzięki współpracy, oprócz miasta partnerskiego, Zielona Góra może zyskać również bezpośrednie loty do Lublany. To okazja do eksploracji i rozwoju turystyki. – To właśnie od wymiany kulturowej rozpoczyna się współpraca na innych poziomach, na którą zdecydowanie jesteśmy otwarci – podkreślał ambasador Bojan Pograjc.
Winiarska historia Zielonej Góry koresponduje również z sommelierskimi tradycjami Słowenii, która słynie z wybornego wina. Słowenia to państwo położone w Europie Wschodniej nad Adriatykiem, graniczy od zachodu z Włochami, od północy z Austrią, od wschodu z Węgrami oraz od południa z Chorwacją. Stolicą i największym miastem kraju jest Lublana. Słowenia jest najzamożniejszym oraz najbardziej rozwiniętym, szczególnie pod względem gospodarczym, państwem byłej Jugosławii i jednocześnie jednym z najbardziej zamożnych i rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.