Zaproszenie do uczestnictwa w Gali przyjęli między innymi: przestawiciele Wojewody Lubuskiego, Urzędu Marszałkowskiego, radni Rady Miasta Zielona Góra, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, przedstawiciele Kościoła Katolickiego a także przedstawiciele Miast Partnerskich ds. Osób z Niepełnosprawnością z Verden, Helmond, Bistrity i Cottbus.
Blisko dwugodzinną Galę rozpoczął występ artystyczny przygotowany przez kabareciarzy zielonogórskich pod kierunkiem Janusza Rewersa i Leszka Jenka, w którym udział wzięła Urszula Zdanowicz, aktorka Teatru Lubuskiego oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. W roli Królewny Śnieżki wystąpiła Wioleta Haręźlak Zastępca Prezydenta Miasta ds. społecznych. Występ zakończył się wielkimi brawami i gorącym przyjęciem ze strony publicznośi.
W drugiej części Gali prowadzący całą uroczystość Barbara Klebaniuk i Robert Jagodziński przedstawili wyniki konkursu urbanistycznego „Zielona Góra bez barier 2010” oraz dokonali charakterystyki nagrodzonych i wyróżnionych obiektów.
Nagrody odebrali szefowie i przedstawiciele firm z rąk Janusza Kubickiego Prezydenta Miasta Zielona Góra, Wiolety Haręźlak Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Społecznych Pełnomocnika, Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Marty Rogalińskiej Dyrektora Oddziału Lubuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Jury konkursu obradowało w składzie: Przewodnicząca Jury Wioleta Haręźlak Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych, Marta Rogalińska Dyrektor Oddziału Lubuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Maria Miłuch Przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Robert Jagodziński przedstawiciel Lubuskiego Oddziału Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz przedstawiciele Rady Miasta Zielona Góra radni: Kazimierz Łatwiński, Krzysztof Machalica, Edward Markiewicz.
Tytuł laureata w kategorii obiekt użyteczności publicznej (pow.200 m2)otrzymali:
- Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw,
- Centrum Rekreacyjno-Sportowe,
- Bank BGŻ SA Oddział Operacyjny w Zielonej Górze,
- Szkoła Podstawowa nr 11,
- Centrum Usług Opiekuńczych,
- „Auchan” Zielona Góra
- Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA Oddział Rehabilitacji,
w kategorii obiekt użyteczności publicznej (poniżej 200 m2) otrzymał:
- Marek Prędkiewicz, (budynek przy ul. Sowińskiego 2)
Tytuł laureata w kategorii obiekt i przestrzeń zabytkowa otrzymała:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Tytuł laureata w kategorii budownictwo wielorodzinne otrzymało:
- Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznej (bloki przy ul. Elektronowej)
Wyróżnione zostały 4 obiekty:
W kategorii obiekt użyteczności publicznej:
- Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
- Zespół Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk” SP ZOZ
W kategorii przestrzeń publiczna:
- Podjazd na wiadukt przy ul. Sulechowskiej
Oprócz laureatów i wyróżnionych w konkursie udział wzięli:
- Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego,
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Jury z satysfakcją dostrzegło już wprowadzone zmiany w dwóch w/w obiektach
pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnością, jednak dostosowanie tych obiektów wymaga jeszcze kolejnych udogodnień.
Galę urozmaiciły slajdy i nagrania filmowe nagrodzonych i wyróżnionych obiektów.
Na zakończenie Gali Janusz Kubicki Prezydenta Miasta wręczył podziękowania dla Marty Rogalińskiej Dyrektor Lubuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji w Zielonej Górze, Kingi Krutulskiej Dyrektor Młodzieżowe Centrum Edukacji i Kultury „Dom Harcerza”za pomoc w organizacji Gali, Elżbiecie Sochackiej Dyrektor Centrum Usług Opiekuńczychza realizację programu „Trener Pracy - zatrudnianie wspomagane osób niepełnosprawnych”, Jolanty Cyrankowska Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 za pomoc w organizacji artystycznej Gali.
Janusz Kubicki Prezydent Miasta szczególnie podziękował przedstawicielom Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, w składzie: Maria Miłuch Przewodnicząca, Ireneusz Marchewski Zastępca, Krzysztof Woźniak Sekretarz oraz członkowie: Dariusz Matkowski i Elżbieta Smykał za współpracę przy realizowanych działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Galę zakończyło przyjęcie cateringowe dla wszystkich gości.