Nadleśnictwo Zielona Góra zaprasza mieszkańców os. Malarzy na spotkanie, w trakcie którego leśnicy omówią prace, jakie są zaplanowane w lesie położonym pomiędzy ul. Wyczółkowskiego a al. Wojska Polskiego. – Chcemy uspokoić zielonogórzan, nie chodzi o potencjalną inwestycję, ale przebudową istniejącego drzewostanu – podkreśla nadleśniczy Rafał Ozimiński.
Konsultacje z leśnikami odbędą się 17 stycznia, o godz. 14.00, w punkcie przy ul. Wyczółkowskiego 24. – Chcemy się spotkać z mieszkańcami okolicznych osiedli, gdyż wiemy, że zależy im na lesie w sąsiedztwie. Pamiętajmy jednak, że las wokół nas zmienia i ciągle będzie się zmieniać. Będzie to proces długofalowy trwający nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego jesteśmy otwarci na dialog. Zanim rozpoczniemy prace zaplanowane na przełomie stycznia i lutego chcemy wszystko dokładnie wyjaśnić, omówić i wprowadzić ewentualne korekty zgodnie ze wskazówkami samych zielonogórzan. Zapewniam, że miejsc do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wśród drzew nam z całą pewnością nie zabraknie – mówi R. Ozimiński.
Prace będą ukierunkowane na przebudowę drzewostanów sosnowych i akacjowych w wybranych lokalizacjach. – Część z nich rozpada się na naszych oczach, stwarzając coraz większe zagrożenie dla spacerujących ludzi. Drzewostany, w których będziemy pracować są w złej kondycji zdrowotnej. To szczególnie dotyczy fragmentu sąsiadującego z pasem lasów miejskich, od strony ul. Wyczółkowskiego. Jest to fragment, z którego dawniej pozyskiwano żywicę, czego śladem są „spały” pożywiczarskie. To ogromne rany przez, które stare drzewa są zasiedlane przez grzyby i inne patogeny. Takie drzewa są rozkładane „na stojąco”, co powoduje ich osłabienie i upadanie – wyjaśnia nadleśniczy.
Pierwszy etap leśnych robót w tym rejonie Zielonej Góry został wykonany ok. 10 lat temu. W ich wyniku powstały zwarte „gniazda” dębowe i bukowe o wysokości od 3 do 5 metrów. – W obecnym etapie zakładane będą nowe gniazda o powierzchniach ok. 40 arowych. W kilku miejscach rozrzedzimy też starodrzew, tak aby stworzyć warunki do podsadzenia bukiem oraz wzrostu jawora, który samorzutnie sieje się na tym terenie – tłumaczy R. Ozimiński.
Na stronie Nadleśnictwa Zielona Góra zamieszczono mapkę obrazującą najbliższe planowane prace: https://zielonagora.zielonagora.lasy.gov.pl/