Zapraszamy mieszkańców Miasta do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie zniesienia Dzielnicy Nowe Miasto z jednoczesnym zachowaniem i wzmocnieniem roli sołectw.
Proponowana zmiana dąży do przedefiniowania funkcjonowania struktury Miasta Zielona Góra na obszarze Dzielnicy Nowe Miasto. W ślad za połączeniem byłej Gminy Zielona Góra z Miastem Zielona Góra, co nastąpiło w 2015 roku, powołana została Dzielnica Nowe Miasto wraz z jej organami (Radą Dzielnicy i Zarządem Dzielnicy). Przyczyniło się to, do sprawnego przebiegu procesów integracyjnych, zarówno w sferze społecznej jak i infrastrukturalnej. Po dziewięciu latach od połączenia (po dwóch kadencjach Rady Dzielnicy), nadszedł czas na podsumowanie działalności Dzielnicy. Z analizy wynika, że przyjęta formuła rozwoju tej części miasta wyczerpała się i należy ją przedefiniować.
W ostatnich latach rola Rady Dzielnicy we wspieraniu Miasta w jego działalności znacząco zmalała. Mieszkańcy zwrócili za to swoją aktywność w kierunku sołectw, które umożliwiają im bardziej bezpośredni udział w decyzjach dotyczących ich społeczności. Tym samym wzrosła również rola sołtysów (i Rad Sołeckich), którzy są nie tylko reprezentantami ważnych spraw mieszkańców przed organami władz publicznych ale stali się również lokalnymi organizatorami życia społecznego, kulturalnego i sportowo-rekreacyjnego. Sołtysi w Zielonej Górze stali się prawdziwymi liderami społeczności lokalnych.
Zniesienie dzielnicy przyczyni się do skrócenia procesów decyzyjnych oraz inwestycyjnych w zakresie realizacji zadań oraz rozwiazywania problemów mieszkańców tej części miasta. Jednocześnie wyprzedzając potencjalnie nadchodzące zmiany, powołana została Rady Sołtysów przy Prezydencie Miasta Zielona Góra, która regularnie spotyka się z Prezydentem w celu konsultacji spraw bieżących i strategicznych ważnych dla mieszkańców miasta.
Skutkiem zniesienia dzielnicy będzie formalne zakończenie procesu integracji oraz przyjęcie tych samych norm i regulacji prawnych. Aby tego dokonać, Miasto zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.
W konsultacjach można wziąć udział w dniach od 05.12.2024 r. do 12.12.2024 r. poprzez uczestnictwo w otwartych spotkaniach z udziałem zainteresowanych mieszkańców, które odbędą się:
- w dniu 5 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul. Zawada-Zielonogórska 62A w Zielonej Górze;
- w dniu 9 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul. Nowy Kisielin-Odrzańska 64 w Zielonej Górze;
- w dniu 10 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul. Łężyca-Odrzańska 16 w Zielonej Górze;
- w dniu 11 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul Drzonków-Olimpijska 48A w Zielonej Górze;
oraz poprzez przedstawienie opinii i uwag na temat przedmiotu konsultacji na piśmie, które należy składać w formie papierowej w Urzędzie Miasta Zielona Góra przy ul. Al. Niepodległości 10 w dniach i godzinach pracy Urzędu – w pokoju nr 303; lub za pomocą poczty elektronicznej bez wymogu podpisu elektronicznego na adres e-mail: dzielnica@um.zielona-gora.pl .
O terminowości zgłoszenia decyduje data wpływu do Urzędu. Jednocześnie, w osobnym komunikacie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta zostaną ogłoszone konsultacje z organizacjami pozarządowymi.
Zapraszamy!