Choć, na co dzień praca ratowników jest pełna powagi to w środę, podczas okrągłego jubileuszu 25-lecia Sztabu Ratownictwa Zielona Góra, obchodzonego w Bibliotece im. Norwida, nie brakowało żartów, kwiatów oraz uśmiechów. W imieniu zielonogórzan gratulacje ratownikom – społecznikom złożył prezydent Marcin Pabierowski.
– Należą wam się szczere podziękowania i głębokie ukłony. Te ostatnie 25 lat poświęciliście na bezinteresowne ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że wymagało to wielkiego trudu, poświęcenia, stresu, umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Jesteście widoczni, byliście obecni podczas setek różnych wydarzeń kulturalnych i sportowych w Zielonej Górze dając nam poczucie bezpieczeństwa. Dziękuję, że jesteście z nami! – podkreślał M. Pabierowski.
Podczas uroczystości wręczono nagrody prezydenta miasta członkom Sztabu Ratownictwa. Brązowe medale otrzymali: Małgorzata Wiesion, Mateusz Przybyła, Paulina Włodarczyk-Dąbrowska, Teresa Stengert, Jakub Giergielewicz, Paweł Fórmaniak, Dariusz Dąbrowski, Arkadiusz Żyłowski, Agnieszka Pasik, Agnieszka Szymkowiak, Artur Myszkowski, Wojciech Kuczak, Julita Szuszkiewicz, Krzysztof Kiersnowski, Julita Zawisza, Alan Białek oraz Aleksandra Kozłowska.
Co ciekawe, ratownicy zrewanżowali się przyznając wyróżnienia prezydentowi Marcinowi Pabierowskiemu oraz innym pracownikom zielonogórskiego magistratu za wieloletnią współpracę i pomoc dla ich organizacji. – Ja oraz moi koledzy i koleżanki cieszymy się, że urząd miasta wspierał nas przez te wszystkie lata, zarówno finansowo jak i rzeczowo. Jest dla nas ważne, że w tym wyjątkowym dniu też jesteście z nami – zaznaczył Krzysztof Niciński, prezes Sztabu Ratownictwa. – Ciężko jest opowiedzieć historię 25 lat pracy, bowiem wydarzyło się bardzo dużo. Zaczynaliśmy od plecaka szkolnego, w którym w środku były wszyte gumki z opatrunkami. Wielu sceptyków twierdziło, że nie przetrwamy dwóch lat, tymczasem działamy już ćwierć wieku!
Sztab Ratownictwa Zielona Góra powstał w 1999 roku. Na początku jego istnienia było tylko ośmiu ratowników, obecnie zaś 20. Ich praca jest całkowicie społeczna, polega nie tylko na ratowaniu zdrowia i życia, ale też na edukacji. Przez lata członków sztabu można było zobaczyć m.in. na Przystanku Woodstock, na finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w czasie Winobrania, na Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy, na festynach oraz meczach żużlowych – szczególnie tych uważanych za tzw. spotkania podwyższonego ryzyka. W samym 2024 roku Sztab zabezpieczył już niemal 40 imprez.